Commodore Amiga 500, 500+, 600 és 1200 mai modern tápegységek
csere, vagy nem csere
Ki ne gondolkozott azon, hogy ezek a 30 éves tápegységek vajon használhatóak a gépekhez? Mi történik, ha meghibásodik, tönkre megy a gépünk is?
Nagyon jó kérdések, de elkel keserítsek mindenkit, hogy igen, tönkre megy a számítógép is.
Commodore Amiga 500, 500+, 600 és 1200 -es tápegységek egyaránt készültek vasmagos (nehéz) és kapcsolóüzemű (könnyű) kivitelben. Természetesen mindet próbálták fejleszteni az évek alatt.
Vasmagos tápegységek valamely stabilizátor IC változatot használtak, mely +5, +12 és -12VDC állítatottak elő, viszont ezek nem rendelkeztek védelemmel.
Kapcsolóüzemű tápegységeknél maga a kapcsoló üzem biztosít védelmet, de csak a +5VDC -nek. A 12V ágakon csak egy polarizáló egyenirányító dióda és szűrő kondenzátor van. Így ezen az ágon nincs semmilyen védelem.
Kapacsolóüzemű tápegységeknél az utóbbi időben, nagyon sok 12V ágon megszaladt feszültségekkel találkoztam. Ezek a feszültségi értékek 13-16V, de volt olyan is, amit műterhelésre kötve lement azonnal 0V -ra.
A 12V -os ág tönkremenetele egy okra vezethető vissza, a transzformátor 5V tekercse (nagy áramleadás miatt, ami akár 4,5A is) a 12V tekercsekről a lakk réteget lemelegítik. Ez által akár kevesebb is lehet a menetszám, így a feszültségi értékek nőhetnek. De, akár terhelés alatt ezt az értéket el is veszíthetik.
Mivel ezek kezdetleges kapcsolóüzemű tápok, egyszerűen nem találtunk rá más magyarázatot.
(Erről a problémáról itt olvashat részletesebben: CommodoreSzerviz)
A számítógépeket úgy tervezék, hogy ezek a feszültségek direktbe kerülnek az összes IC -re, így egy – egy túlfeszültség azonnal tönkreteszi azokat. Külön védelmet ezekbe a lapokba nem terveztek.
Commodore 500 és 500+ esetében fekete képernyővel indul, POWER LED nem világít. De, néha olyan 10 másodperc után a POWER LED elindulhat. Ebben az esetben a lap nem menthető meg, vagy csak nagyon költségesen.
Commodore 600 és 1200 -es esetében, bekapcsoláskor fekete képernyő és erőteljes brum jelentkezik a hangszórón. Ezért is kell mindig az Audio részt is csatlakoztatni bekapcsolás előtt. Viszont itt jó hír, hogy a lap nem sérül. Persze a többszöri próbálkozás azért erre nem biztosíték.
Ezért javaslom, ha ilyen jelenség merül fel, akkor előbb a tápegység feszültségeit ellenőrizzük, mielőtt egy másik eszközön próbálnánk ki, azt. Amennyiben a +12VDC egy volttal is eltér, a tápegység elromlott!
de, akkor mit tehetünk
Vásároljunk egy mai modern kapcsolóüzemű tápegységet, ilyen tápegységeket itt lehet beszerezni:
c64psu.com
keelog.com
(Commodore Amiga 500, 500+, 600 és 1200 esetében nem különböztetünk meg tápegységeket, az mind használható mindegyikhez. Arra azért figyeljünk, hogy HDD és gyorsítókártyás memória bővítő esetén azért használjuk +5VDC ágon 4,5A tápegységet.)
Kinézet és ár vonatkozásában mindenki eldönti melyiket vásárolja. Viszont, két dolgot tudni kell ezekről a gyártmányokról.
Ezekbe a tápegységekbe, úgynevezett RPT-60B kompakt kapcsolóüzemű tápegységeket használnak, ami a +5VDC -re védett (rövidzár, túláram és túlfeszültség ellen). Viszont a +12VDC és -12VDC -re ezek nem védettek a túlfeszültség ellen.
Másik ilyen probléma a tervezett avulás. Vajon meddig fognak működni, 2, 3, 4 évig? Senki sem tudja. Ha tönkre mennek, akkor a +12VDC -ág megtarja a 12V -ot, vagy ismételten 13-16V megy ki? Mert akkor ebben az esetben ugyan ott vagyunk, mint a Commodore gyári tápegységeknél.
Van egy alternatív lehetőségünk is. Lehet kapni olyan méretű kapcsolóüzemű tápegységet pl. MEAN WELL RT-50B, ami belefér a gyári tápegység házba. Így a kinézet megmarad, de ezzel azért kicsit barkácsolni kell. Arra azért mindenki figyeljen, ha ezt választja, hogy ezt meglehet venni Kínából noname márkában, ami azért nem garancia, hogy később is rendesen fog működni. Ezen most ne spóroljon senki.
Amennyiben nem megy a barkácsolás, vagy nem biztos a kezében, akkor küldje el nekem és egy – két napon belül visszaküldöm összerakva.
MEAN WELL RT-50B kapcsolóüzemű tápegységet itt lehet beszerezni:
meanwell.hu
Egy biztos, ezek még mindig üzembiztosabb tápegységek, mint az eredetiek. Fenti elméleti probléma ellenére, mindenkit ösztönzök ezek használatára.
pro és kontra
Összességében a régi, több mint 25 éves Amiga 500, 600, 1200 tápegységeket érdemes lecserélni modernebb, mostani tápegységekre. Talán ez nem is lehet kérdés.
Viszont, hogy a fenti gyártmányok közül melyiket vállaszuk, mindegy, mivel mind kettő ugyan azzal az elektronikával szerelt. Viszont, hogy mi értelme kiadni több pénzt egy kijelzővel szerelt tápegységért, azt nem tudom. Ugyan is, ha a kijelzőn már eltérés van, akkor vagy a védelem, vagy a gépünket már kinyírta… ebben az esetben egy biztos, hogy a gépünk ekkor már nem fog indulni.
Fentiek fényében mindenki eldöntheti, hogy a csillogást, pompát választja, vagy az egyszerűséget. Tápegység szempontjából ugyan azt kapja.
De, maradhatunk a meglévő tápegységünk (amennyiben az nem kiöntött) modernizálása mellett is. Ebben az esetben kell egy kis kézügyesség, viszont cserébe a kinézet marad.
c64psu.com Commodore Amiga 500, 500+, 600 és 1200 tápegységek
keelog.com Commodore Amiga 500, 500+, 600 és 1200 tápegységek
MEAN WELL RT-50B Commodore Amiga 500, 500+, 600 és 1200 csere tápegségpanel
eredeti Amiga tápegységek felújítása, modernizálása
Commodore Szerviz vállalja eredeti Amiga tápegységek felújítását, modernizálását MEAN WELL RT-50B tápegységgel.
Régi tápegység panel bontását követően, szükséges kábelek toldásával, MEAN WELL RT-50B behelyezésével, melyet csavarral rögzítek a burkolathoz és a burkolat vegyszeres mosásával.
Esztétikailag alul két darab rögzítő csavart lehet csak látni. Így megmarad az eredeti tápegységünk, csak modernizált belsővel.
Valójában, csak a két rögzítő csavar fog árulkodni a felújításról, modernizálásról.
Ezzel kapcsolatban facebook posztott itt olvashatja: CommodoreSzerviz
Tápegység adatlapja innen tölthető le: MEAN WELL RT-50B adatlap








eredeti Amiga 600/1200 keskeny tápegységek felújítása, modernizálása
Commodore Szerviz vállalja eredeti Amiga 600/1200 - úgynevezett - keskeny tápegységek felújítását, modernizálását MEAN WELL RPT-60B tápegységgel.
Régi tápegység panel bontását követően, MEAN WELL RPT-60B behelyezésével, melyet csavarral rögzítek a burkolathoz és a burkolat vegyszeres mosásával.
Esztétikailag alul két darab rögzítő csavart lehet csak látni. Így megmarad az eredeti tápegységünk, csak modernizált belsővel.
Valójában, csak a két rögzítő csavar fog árulkodni a felújításról, modernizálásról.
Ezzel kapcsolatban facebook posztott itt olvashatja: CommodoreSzerviz
Tápegység adatlapja innen tölthető le: MEAN WELL RPT-60B adatlap













|