Commodore Szerviz és Restaurátor - RetrObright !?
Commodore Szerviz és Restaurátor

Ha a fogaid sárgák, ciki vagy,
ha a Commodore-od, akkor menő!


Olvastunk nemrég egy hirdetést (egy régiségekre specializálódott csoportban), amelyben a tulajdonos egy az 1800-as évekből származó komódot szeretett volna eladni. A hirdetés kitért arra, hogy a tulaj mennyire büszke magára, amiért az egész ütött-kopott, karcos, fénytelenné öregedett bútort gondosan és alaposan átcsiszolta, majd két rétegben vastagon lelakkozta.

Talán mondanunk sem kell, hogy azt, amit a hozzáértőbb hozzászólóktól kapott, nem tette zsebre. Azt az összeget meg pláne nem, amit a komód az értékéből veszített, a laikus látszatfelújítás következtében.

A lényeg, hogy talán nem is lehet különbséget tenni aközött, hogy egy igazi gyűjtő számára az eredeti (vagy az eredetiből még megmaradt) állapot elvesztése jelent-e nagyobb szívfájdalmat, vagy az, hogy egy ilyen „felújítás” gyakran többet árt az anyagnak, mint amennyit esztétikailag javít a régiségen.

Nos, ugyanez igaz hőn szeretett, nagykorúvá érett számítógépeinkre is.

Sokan és gyakran kérdezik, hogy a megsárgult burkolatok újra-fehérítése érdekében vállalunk-e RetrObright-ot? NEM.

Egyrészt azért nem, mert számunkra ez egyenlő lenne az eretnekséggel, másrészt azért sem, mert igazi eredményt elérni szinte lehetetlen. Arról nem is beszélve, hogy amennyiben valami miatt nem sikerül jól az eljárás, előfordulhat, hogy épp az ellenkező hatást érjük el, és a megmenteni vágyott felület roncsolódik, marások keletkeznek rajta, esetleg bemattul, vagy éppen csíkos lesz és mindenképpen veszít rugalmasságából. Ennek következtében pedig az anyag minden egyes kezelés során merevebbé válik, amiből akár a burkolat repedése, vagy a fülek letörése is következhet. Bizony, az ABS idővel megsárgul. Sárga lesz, mert a burkolat anyaga olyan műanyagból készült, melyhez a gyártás során, a jobb hőtűrés érdekében brómt adagoltak. Ám a bróm az idő múlásával kémiai bomláson megy keresztül, megsárgul és megöregszik, akárcsak mi.

A RetrObright azért sem hatékony megoldás, mert sárgulás közben a műanyag anyagában színeződik, míg a RetrObright csak felületi kezelést jelent.

Egyébként pedig (de ez csak személyes vélemény), hadd legyen már egy 30 éves gép sárga…

A RetrObright eljárás tehát esztétikailag valamivel újszerűbbé teszi a retro gépek megjelenését, ám az anyag az eljárás során könnyen visszafordíthatatlan roncsolódást szenvedhet. Ezért aztán nyugodt szívvel senkinek nem ajánlanánk ezt a kezelést.

Ami a legfontosabb, pár év után ugyanolyan sárga lesz gépünk, mint volt, vagy még sárgább.

Ezzel kapcsolatban idítottunk egy kis „vitafórumot” a Facebook-on.

Az alábbiakban két ideillő forrás linkjét mellékeljük, melyek pontos és szakszerű magyarázattal szolgálhatnak a sárgulás folyamatára:

wikipedia - Akrilnitril-butadién-sztirol
medium.com


Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?
visszasárgulás az évek elteltével

Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?

Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?

Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?

Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?
nem megfelelő fehérítésből adódó foltosság, plusz a műanyag is megmart

Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?

Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?
a túlfehérítés a szemnek is zavaró, plusz a műanyag is megmart

Commodore Szerviz és Restaurátor | RetrObright !?




disztribució
Commodore Szerviz és Restaurátor | Cloanto distribútor
Commodore Szerviz és Restaurátor | Hyperion distribútor