SD2iEC Juhász Jácint fejlesztés
bemutatás
Sokan kerülünk abba helyzetbe, hogy mikor visszavásároljuk kedvenc Commodore számítógépünket, hogyan is fogunk rajta játszani? Mármint, modern PC -re innen – onnan letöltött játékok hogyan is fognak elindulni nosztalgia gépünkön.
Modern eszközökkel - némi kompromisszumok árán – a játékokat el lehet indítani floppy és kazetta nélkül is.
Egyik ilyen modern eszköz az SD2iEC. Ahogy a neve is utal rá, ez egy SD kártya olvasó amit a SERIAL portra csatlakoztatva már tölthetjük is be kedvenc játékainkat.
Kis hazánkban Juhász Jácint is készít ilyen egyszerű kis eszközt. Fotókon az általa készített verzió látható. De miben is különbözik ez a többitől?
Abban ami a fő előnye is, oldalán található egy DIP kapcsoló mely segítségével a port számot beállíthatjuk 8, 9, 10 vagy 11 -re. Így akár egy floppy második meghajtójaként is használható az eszköz. Mivel, ez egy teljes értékű 1541 lemezmeghajtó emulátor, akár oda - vissza is másolhatunk.
Ami még előnye, hogy Commodore 16, 116, Plus 4, 64, SX64 és 128 gépeken egyaránt használhatjuk külső tápegység nélkül. Kártyaolvasó, a magnó portról kapja a tápfeszültséget.
Természetesen, az SD2iEC minden floppy gyorsítóval működik, így pl. a JiffyDOS -al is. Továbbá, kezeli a több lemezes játékokat is. Az SD2iEC az összes Commodore képfájlt ismeri, mint pl. .d64 (1541 floppy képfájl), .d71 (1571 floppy képfájl), .d81 (1511 floppy képfájl) vagy éppen a .t64 (magnó képfájl).
A Commodore Szerviz ezt a kártyaolvasót nap mint nap használja, így azt bátran merem ajánlani mindenkinek!
Angolnyelvű gyors használati útmutató: thegeekpub.com
Angolnyelvű teljes dokumentáció: SD2iEC documentation
Facebook oldalamon részletesebb leírást és további nagyobb méretű fotókat talál: CommodoreSzerviz
Jácint által készített SD kártyaolvasó nem mindig érhető el, ezért kérem vegye fel vele a kapcsolatot a lenti elérhetőségen.
SD kártyák
Bármilyen sebességű (Class 2, 4, 10) kártya használható. Az is mindegy, hogy SD, vagy éppem MicroSD kártya átalakítóval.
Amire figyelni kell, hogy a kártya FAT16, vagy FAT32 -re legyen formázva. exFAT és NTFS fájlformátum NEM jó! Ha a Windows nem tudja a FAT16, vagy FAT32 formázást, akkor ahhoz programot kell letölteni és telepíteni.
Kártya méret elméletben bármekkora lehet, viszont a FAT16 maximum 2GB -os kártyát tud kezelni. FAT32 -nél, mondjuk úgy, nincs jelentősége a kártya méretnek.
hátrányok
Hátrány viszont magában a rendszerben van, ugyan is CBM DOS maximálisan 16 karakteres fájlnevet enged, kiterjesztéssel együtt. Ha a kiterjesztést levonjuk, akkor marad 12 karakter. Nem túl sok, főleg akkor, ha az interneten a játéknevek úgy épülnek fel, hogy név + megjelent év + feltörő csapat neve + egyéb információ. Ha azt akarjuk, hogy kezelhető legyen a fájlnév, akkor ezt 12 karakterre le kell szűkíteni, az az átírni.
Ami még gond, hogy a sem nagy betű, sem ékezetes karakterek nem lehetnek a fájlnévben. Ellenkező esetben értelmetlen karakterekkel helyettesíti a program.
További gond a fájl mennyiség a kártyán. Maximálisan 50-100 fájl legyen a kártyán, ellenkező esetben minden bekapcsolást követően akár több perc is lehet a kártya tartalom beolvasása. Természetesen, bárhogy mappázhatjuk ezeket a fájlokat, ezzel könnyítve a rendszerezésünket.
első lépések
SD kártya formázását követően fel kell másolnunk a keretprogramot. Nem fontos mindet, elegendő csak azt a géptipust amihez használni fogjuk. Keretprogram ahhoz szükséges, hogy a rámásolt képfájlokat felismerje és elindítsa azokat.
Eredeti teljes csomag innen letölthető: CBM-FileBrowser_v1.6.zip
Általam összeállított szükséges fájlokat tartalmazó csomag innen letölthető: csz_sd2iec_osszeallitas.zip
Segítség a keretprogramokhoz:
FB.PRG ez egy induló fájl ami felismeri a géptípust és indítja a lenti fájlok közül a szükségest. Nekem nem mindig működik, ezért ezt a lehetőséget nem használom.
FB64.PRG Commodore 64 számítógéphez
FB128.PRG Commodore 128 számítógépekhez
FB16.PRG Commodore 16, 116 és Plus 4 számítógépekhez
FB20.PRG Commodore VIC-20 számítógéphez
Juhász Jácint elérhetősége
e-mail: jjacint75@gmail.com










Commodore 64 induló képernyő

Commodore 128 induló képernyő
|